Karotis endarterektomisi nedir ?

Karotis endarterektomisi şah damarı dediğimiz büyük boyun arterinin tamamen tıkanmasını önlemek için yapılan ameliyattır. Karotis arterleri koroner arterler ve bacak damar arterleri gibi aterosklerozdan etkilenir ve daralırlar.

Karotis arteri (şah damarı) endarterektomisi niçin yapılır ?

Şah damarı da dediğimiz karotis arterindeki daralmanın ne gibi sonuçları olduğunu gözden geçirirsek bu ameliyatın neden gerektiğini anlamamız kolaylaşır. Karotis arterleri boynumuzun sağ ve sol yanından yükselerek kafatasımızın içine kan taşır ve beynimizin beslenmesini ve oksijen almasını sağlar. Karotis daraldıkça daha az kan taşınır. Beyin dokusu diğer dokularımıza kıyasla oksijen azlığına daha hassastır. Yeterli oksijeni alamazsa kısa sürede zarar görür. Biz bunu ilgili vücut bölgesinde felç olarak görürüz.

Karotis endarterektomi ameliyatı ne zaman yapılmalıdır ?

Karotis arterinin %70 daralmış olması halinde yapılmalıdır. Bu darlık geçici felç veya geçici görme kaybı şikayetleri ile ortaya çıktığında fark edilir. Bu hastalar tanı konduktan sonra ameliyata alınırlar. Bazı karotis arter darlıklı hastalarda ise hasta kalıcı hasarlı felç geçirebilir. Bu durumda hastanın 3 ay tedavi sonrası ameliyata alınması uygun olur.